117. pionýrská skupina Kalich

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Chod tábora

Tisk
alt

Na tábor jezdíme na naši louku v Novohradských horách. Když na tábořiště přijedeme, je louka úplně prázdná. Během víkendu vedoucí společně s přáteli oddílu a staršími dětmi postaví celý tábor. Většinu věcí na louku vozíme společně s kufry dětí. Děti přijíždějí vlakem se svými batohy již do téměř hotového tábora, ale i tak je na začátku potřeba zabydlet se v týpí.

V čem bydlíme?

alt

V týpí spí 3 až 4 děti a každé týpí má přiděleného vedoucího, který by měl dohlížet na to, jestli je v týpí vše v pořádku. Každé dítě má dřevěnou postel z prken, na kterou dáváme igelit, aby nic nenavlhlo. Dále doporučujeme vlastní nafukovací matraci, případně více dek k zajištění dostatečného pohodlí. Spacák je vhodné zvolit spíše teplejší, protože v noci bývá docela zima. V týpí si každý večer zapalujeme oheň, díky kterému máme uvnitř teplo a světlo. Všichni tedy chodí sbírat dřevo do lesa, aby si měli čím večer topit. Je totiž krásné usínat s pohledem do ohně.

alt

Kromě týpí, ve kterých spíme, máme v táboře hlavní stan, hangár, který je zároveň kuchyní a zároveň jídelnou, ve které se jí a také tráví čas za špatného počasí. Vaříme na kamnech, ve kterých se topí dřevem, proto několikrát za tábor jdeme všichni na dřevo do lesa. Celý den je v hangáru várnice s pitím, pro které si děti mohou chodit, kdy chtějí. Jídlo máme 5krát denně a máme zkušenosti s vařením i pro vegetariány či jinak upravenou stravu. Pitnou vodu odebíráme z vodovodu v Malontech a používáme ji k vaření, mytí nádobí a čištění zubů. Sprchu používáme vojenskou, která ohřeje vodu z potoka a díky svalům vedoucích (a křídlovému čerpadlu) jí mají všichni dostatek na umytí. Děti se myjí jednou za tři dny, ale pokud by někdo chtěl častěji, nemáme s tím problém.

Program

Ráno děti budíme hraním na kytaru a během písničky se všichni musí sejít na táborovém náměstíčku. Vzápětí se jdeme trochu protáhnout a rozhýbat při raníčkové hře. Po snídani je ranní nástup, kdy se dozvídáme, kdo je vedoucím dne, jaká skupinka bude mít službu a co se bude tento den dít. V poledne je oběd, po obědě polední klid zakončený pískáním zprávy v morseovce. Po večeři často bývá chvilka volna, kterou většina využívá právě ke sbírání dřeva na večerní oheň v týpí nebo k úklidu svého stanu. Na výběr jsou také různé hry a sportíky, které si děti mohou zahrát.

alt

Hlavní náplní tábora je celotáborová etapová hra. Rádi se přesouváme např. do indiánských rezervací, zlatokopeckých osad, ale také do zemí plných nadpřirozených bytostí apod. Vše doplňujeme tematicky kostýmy, které by měly mít s sebou i děti. Některé věci si také děti budou moci vyrobit s pomocí vedoucích na táboře. Během her se snažíme děti naučit správnému vztahu k přírodě, spolupráce mezi sebou, ale také samostatné činnosti. Dalšími doplňkovými aktivitami jsou např. sportovní turnájky, rukodělné činnosti, kterých je na výběr hodně, případně bločky, díky kterým se i něco naučíme a rozhodně se tedy nenudíme. Těšit se děti mohou také na táborovou olympiádu.

alt

Během tábora jsou děti rozděleni do tří skupinek, ve kterých spolupracují jak při hraní her, tak při plnění služby. Služba, která trvá 24 hodin, spočívá v tom, že se děti podílejí na přípravě jídla v kuchyni, po jídle myjí hrnce a další nádobí, které bylo použito při vaření. Dále jsou k ruce vedoucímu dne, který jim zadává úkoly, které jsou potřeba k chodu tábora (doplnění vody na mytí apod.). Mimo jiné také v noci hlídají po jednom tábor. Hlavním úkolem hlídek je kontrolovat, jestli je v táboře vše v pořádku, jestli někomu není špatně apod.

alt

Nenudíme se

Třikrát za tábor děláme velký oheň, dvakrát je to oheň slavnostní – zahajovací a závěrečný, a jednou oheň, na kterém opékáme buřty. Na přípravě ohně se také většinou děti podílejí. U ohně pak hrajeme na kytaru, občas máme připravenou nějakou hru a ani dětem se meze nekladou k přípravě nějaké scénky nebo hry. Pokud děti hrají na nějaký hudební nástroj, jsme rádi, když si ho vezmou s sebou a právě při táborových ohních ukáží, co umí.

Také plníme celý tábor šest zkoušek Žižkovy pečetě. Jedná se o 24 hodin mlčení, 24 hodin hladovění, noc strávená mimo tábor, hodina bdění v noci, projití kopřiv bez vydání jediného zvuku a tři rána po sobě se jít namočit do studeného potoka opět bez vydání jediného zvuku. Jsou to náročné úkoly a ne všem se podaří je všechny zvládnout, ale ti, kterým se to podaří, získají nejen velmi slušné bodové ohodnocení.

Jednou z doplňkových aktivit je tzv. initipi, což je indiánská sauna postavená z proutků, na které se položí např. deky, tak, aby těsnily, a dovnitř se položí rozpálené kameny a tím je uvnitř velké teplo. Následně se všichni jdou osvěžit do potoka. Je to ale samozřejmě dobrovolné.

Co je dobré vědět

alt

Počasí se na louce může měnit dost rychle, a proto je potřeba, aby děti měli s sebou kvalitní pláštěnku a gumové holiny. Občas prší celý den, a sice mokré oblečení u kamen usušit umíme, ale trvá to dlouho a vše kromě pláštěnky a holin dříve nebo později promokne. Zároveň slunce umí pálit také dost, a proto je potřeba nějaká kšiltovka. Okolo louky teče potok, který využíváme právě ke shlazení při horkých dnech.

Nakupovat jezdíme do Kaplice a do Malont, kde je i pošta. Děti rády dostávají pohledy a dopisy, ale balíčky nevidí příliš rádi vedoucí (výjimkou jsou zapomenuté věci). Děti mají na táboře vše potřebné včetně dostatečného množství cukrů. Každý balíček musí dítě rozbalit za přítomnosti zdravotníka a vedoucího tábora, potraviny jsou odevzdány do táborové kuchyně pro potřebu všech. A návštěvy rodičů na táboře nedoporučujeme, především z výchovných důvodů. Zdravotní středisko (všeobecný, dětský i zubní lékař a lékárna) je v Kaplici.

Je zbytečné brát s sebou jakoukoliv elektroniku, protože elektrika na louce není a elektronika nesnáší příliš dobře táborové klima. Stejně tak je to se šperky, které se v trávě špatně hledají a na louce v přírodě nic takového děti opravdu nepotřebují. V případě jakéhokoliv problému prosím nejdříve volejte vedoucím, vysvětlíme, vyřešíme, případně v ústraní zavoláme i s dítětem. Zoufalý dopis už nemusí být aktuální, stýskání umíme vyřešit.

Všichni vedoucí mají několikaletou zkušenost s pořádáním letních táborů a všichni na tyto tábory jezdili i jako děti. Kromě toho mají všichni absolvované kurzy týkající se práce s dětmi. Většina vedoucích absolvovala také kurzy zdravotnické.



Přidat odkaz na článek:
Linkuj.cz Jagg Bookmarky Vybrali.sme Topclanky Mediablog Googledigg Del.icio.us

 

Podporují nás

Banner
Banner
Banner
Banner

Děkujeme dárcům a partnerům

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner