117. pionýrská skupina Kalich

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Užitečné návody Nový kroj a jeho náležitosti

Nový kroj a jeho náležitosti, aneb proč vůbec mít kroj

Tisk

Od devadesátých let, kdy naše skupina přešla pod celostátní spolek (dříve organizaci) Pionýr, byla jedním z pionýrských pojících prvků světle modrá košile a červený šátek. Jistě si někteří z vás tyto kroje ještě pamatujete. Jelikož se tehdejší vedoucí s tímto krojem zcela neztotožňovali, byla pro méně slavnostní příležitosti povolena ještě košile zelená. I před vstupem pod Pionýr byla v Kalichu zvykem zelená košile, tak bylo ideální ji i nadále používat. K tomu byl tradiční černý šátek s červeným lemováním.
Tradice zelených košilí setrvala i po roce 2010, kdy se ale začal projevovat nedostatek vojenských zelených košil. I proto postupně docházelo k omezování nošení košilí a šátků. Dle mého názoru také z důvodu výrazného posunu doby a zvyklostí.

V roce 2015 na podzim, kdy jeden z nynějších instruktorů přišel s myšlenkou obnovení krojů, se začalo pracovat na tom, jak by měl kroj vypadat, co by na něm mělo být znázorněno, co je a bude jeho cílem a jaké typické znaky mu budou náležet. Po několika pokusech vybrat vhodný typ a barvu textilu nakonec zvítězila tmavě modrá polokošile v pánském i dámském provedení.

altalt

A jak, že současný kroj vypadá a jaké prvky má mít?

Kroj
Máme tmavě modrý kroj jako základ a ten od nás dostane každý člen, který je registrovaný alespoň 2 roky. Kroj nosíme hlavně jako pojící prvek, proto jej nosíme na srazy výprav a na další významné akce (shromáždění, akce pro veřejnost, tábor…). Pokud byste ze současného kroje již vyrostli, je možné si novou velikost objednat v sekci Skupinový textil a produkty.

Domovenka
Jde o nášivku, která označuje název a umístění skupiny. Domovenku našíváme na levý rukáv kroje hned pod hlavici rukávu. Jinými slovy z boku rukávu, hned pod šev spojující rukáv s centrálním dílem kroje. Domovenku od nás dostane každý člen spolu s krojem.

alt

Slib a šátek
Těm, kteří jsou členy Kalicha už několik let, víceméně pravidelně se účastní všech akcí a vedoucí zhodnotí, že mají dostatečné zkušenosti, umožňujeme na jedné z výprav v roce splnění Kališnického slibu. Tím se člen stává skutečným Kališníkem a na tuto počest získává již zmiňovaný kališnický šátek – černý trojcípý šátek s červeným lemováním. Šátek vážeme na uzel „jednička“. Vedoucí si vážou svůj šátek uzlem přátelství.

altalt

Odznáček
Spolu se složením Kališnického slibu také dostává čerstvý kališník mosazný nebo stříbrný odznáček s logem skupiny a čtvercový kousek černé kůže. Odznáček patří našít na košili na levý rukáv hned pod domovenku.

alt

Oddílová nášivka
Tato nášivka odlišuje členy jednotlivých oddílů. Na nášivce je tedy vyobrazený orlík, pavéza nebo cep. Tato nášivka patří též na levý rukáv, hned pod odznáček a dáváme ho společně s krojem a domovenkou.

altaltalt

A takto by mělo nakonec vypadat celé levé rameno.

altPřidat odkaz na článek:
Linkuj.cz Jagg Bookmarky Vybrali.sme Topclanky Mediablog Googledigg Del.icio.us

 

Podporují nás

Banner
Banner
Banner
Banner

Děkujeme dárcům a partnerům

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner