Tábor

Na tábor jezdíme na vlastní louku v Novohradských horách. Když na tábořiště přijedeme, jsou na louce jen táborová kamna. Během víkendu vedoucí společně se staršími dětmi, přáteli a některými rodiči postaví celý tábor. Děti přijíždějí pronajatým autobusem se svými věcmi do už téměř hotového tábora, ale i tak je na začátku potřeba zabydlet se v týpí.

V čem bydlíme?

V týpí spí 3 až 4 děti a každé týpí má přiděleného vedoucího, který dohlíží na to, jestli je v týpí vše v pořádku. Každé dítě dostane dřevěnou postel z prken, na kterou si dá igelit, aby nic nenavlhlo. Na igelitu má vlastní nafukovací matraci, případně více dek k zajištění dostatečného pohodlí. Spacák volte spíše teplejší, protože v noci bývá docela zima. V týpí si každý večer zapalujeme oheň, díky kterému máme uvnitř teplo a světlo. Všichni chodí sbírat dřevo do lesa, aby si měli čím večer topit. Je totiž krásné usínat s pohledem do ohně.

tábor
hangár

Průběh dne

Kromě týpí, ve kterých spíme, máme v táboře hlavní stan, hangár, který je zároveň kuchyní a zároveň jídelnou, ve které se jí a také tráví čas za špatného počasí. Vaříme na kamnech, ve kterých topíme dřevem, proto párkrát za tábor jdeme všichni na dřevo do lesa. Celý den je v hangáru várnice s pitím, pro které si děti mohou chodit, kdy chtějí. Jídlo máme 5krát denně a máme zkušenosti s vařením i pro vegetariány či jinak upravenou stravu. Pitnou vodu odebíráme z vodovodu v Malontech a používáme ji k vaření, mytí nádobí a čištění zubů. Sprchu používáme vojenskou, která ohřeje vodu z potoka a díky svalům vedoucích (a křídlovému čerpadlu) jí mají všichni dostatek na umytí. Děti se myjí jednou za tři dny, ale pokud by někdo chtěl častěji, nemáme s tím problém.

Denní režim

Ráno děti budíme hraním na kytaru a během písničky se všichni musí sejít na táborovém náměstíčku.

Vzápětí se jdeme trochu protáhnout a rozhýbat při raníčkové hře. Následuje snídaně a ranní nástup.

Zde se dozvíme, co budeme dnes dělat, kdo má službu a co se bude jíst. Poté startuje program.

V poledne je oběd, po obědě polední klid zakončený luštěním nějaké šifry. Následuje odpolední hra.

Po večeři je čas na sbírání dřeva do týpí, úklidu svého stanu, čtení či psaní pohledů.

Na výběr jsou také různé deskové hry a sportíky, které si můžeme společně zahrát.

Jak se na tábor přihlásit?

Hlavní náplň

Hlavní náplní tábora je celotáborová etapová hra. Rádi se přesouváme např. do indiánských rezervací, zlatokopeckých osad, ale také do zemí plných nadpřirozených bytostí. Vše doplňujeme tematicky kostýmy.

Některé věci (výrobky) si děti vytváří s pomocí vedoucích. Během her se snažíme děti naučit správnému vztahu k přírodě, spolupráci mezi sebou, ale také samostatné činnosti.

Dalšími doplňkovými aktivitami jsou např. sportovní turnájky, rukodělné činnosti, kterých je na výběr mnoho, případně výukové bločky, díky kterým se naučíme třeba tábořit v týpí, orientovat se v mapě, rozdělávat oheň nebo používat nůž. Rozhodně se nenudíme! Děti se mohou těšit i na táborovou olympiádu.

Během tábora jsou děti rozděleni do tří až čtyř skupinek, ve kterých spolupracují jak při hraní her, tak při plnění služby. Služba trvá 24 hodin a v rámci ní se děti starají o všechny potřebné činnosti k chodu tábora, jako pomoc při přípravě jídla, mytí kuchyňského nádobí, doplnění dřeva v kuchyni nebo doplňují vodu, kde je potřeba.

Také v noci drží po jednom či dvou noční hlídky. Hlavním úkolem hlídek je kontrolovat, jestli je v táboře klid a vše v pořádku, jestli někomu není špatně nebo zda při dešti někomu neprší do postele.

Šest zkoušek Žižkovy pečetě

Jde o sérii náročných úkolů cílených na překonávání sama sebe a posun vlastních hranic. Ne všem se podaří všechny zvládnout, ale ti, kterým se to podaří, získají nejen velmi slušné bodové ohodnocení. Úkoly jsou rozděleny dle věku dětí na dvě úrovně náročnosti.

Po dobu 24 hodin vydržím být zticha. Neřeknu jedinou hlásku, slovo ani větu. Vyvaruji se i hlasitému smíchu.

Pro děti mladší 10 let je zkouška zkrácena na 12 hodin.

Po dobu 24 hodin vydržím nejíst. Od snídaně do další snídaně budu jen pít čistou vodu nebo hořký čaj. Vynechám všechna jídla, sušenky i bonbóny.

Pro děti mladší 10 let je zkouška zkrácena na 12 hodin.

Jednu noc přečkám mimo tábor na stanoveném místě, ve vlastním spacáku, na karimatce, pod plachtou proti dešti.

V noci vydržím být 60 minut vzhůru, kdy budu ležet, koukat do ohně nebo jen tak přemítat. Během této doby nesmím usnout.

Pro děti do 10 let je zkouška zkrácena na 30 minut.

Projdu stanovenou trasu plnou kopřiv jen v plavkách a botech. Během zkoušky neřeknu ani hlásku.

Po tři po sobě jdoucí rána se ponořím do studeného Pohořského potoka až po krk, aniž bych řekl jedinou hlásku.

Doplňkový program

Třikrát za tábor děláme velký oheň, dvakrát oheň slavnostní – zahajovací a závěrečný a jednou oheň na opékání buřtů. Na přípravě ohně se všichni podílíme.

U ohně pak hrajeme na kytaru, občas máme připravenou nějakou hru a ani děti neomezujeme v přípravě nějaké scénky nebo hry.

Pokud děti hrají na nějaký hudební nástroj, jsme rádi, když si ho vezmou s sebou a právě při táborových ohních ukáží, co umí.

initipi

Jednou z doplňkových aktivit je tzv. initipi, neboli indiánská sauna, postavená z proutků a utěsněná dekami. Dovnitř položíme rozpálené kameny, které postupně zaléváme vodou. Vznikne tím mimo sálajícího tepla také pára. Zde v sedě vydržíme povídat, dokud nejsme celí zpocení.

Následně se všichni jdeme osvěžit a zchladit do potoka.

Sauna je dobrovolná, ale děti ji rády navštěvují jako ozvláštnění večerního programu.

Co je ještě dobré vědět

Počasí na louce je proměnlivé, a proto je nutné, aby děti měly s sebou kvalitní pláštěnku a gumové holiny.

Občas prší celý den. Sice mokré oblečení u kamen usušit umíme, ale trvá to dlouho a vše mimo pláštěnky a holin dříve nebo později promokne.

Zároveň slunce umí také dost pálit, a proto nezapomeňme kšiltovku. Okolo louky teče potok, který využíváme právě ke zchlazení při horkých dnech.

Nakupovat jezdíme do Kaplice a do Malont, kde je i pošta a zdravotní středisko.

Děti rády dostávají pohledy a dopisy, ale balíčky nevidí příliš rádi vedoucí (výjimkou jsou zapomenuté věci).

Děti mají na táboře vše potřebné včetně dostatečného množství cukrů.

Každý balíček musí dítě rozbalit se zdravotníkem, potraviny jsou odevzdány do táborové kuchyně pro potřebu všech. Návštěvy rodičů na táboře nedoporučujeme, především z výchovných důvodů.

 

Je zbytečné brát s sebou jakoukoliv elektroniku. Elektřina na louce není a elektronika nesnáší příliš dobře táborové klima.

Šperky se v trávě špatně hledají a na louce v přírodě nic takového děti nepotřebují.

V případě jakéhokoliv problému prosím nejdříve volejte vedoucím, vysvětlíme, vyřešíme, případně v ústraní zavoláme i s dítětem.

Zoufalý dopis už nemusí být aktuální, stýskání umíme vyřešit.

tábor

Všichni vedoucí mají několikaletou zkušenost s pořádáním letních táborů a všichni na tyto tábory jezdili i jako děti.

Kromě toho mají všichni absolvované kurzy týkající se práce s dětmi.

Většina vedoucích absolvovala také kurzy zdravotnické.